Ананиј (охридски архиепископ)

Ананиј бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1763 година.[1][2]

Ананиј
Архиепископ од околу 1759
Архиепископ до околу 1762
Претходник Еремија
Наследник Арсениј II
Роден
Починал XVIII век
Други архиепископи со име Ананиј

Ананиј, е роден во Цариград.[2] Како јеромонах, бил велик протосингел на Цариградската патријаршија. По смртта на архиепископот Еремија, неговиот избор за охридски архиепископ бил наметнат од цариградскиот патријарх Јоаникиј III и востоличен во цариградската црква Свети Ѓорги, во 1763 година. Но охриѓани одбиле да го примат и веднаш бил разрешен.

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. 2,0 2,1 Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. 2000. стр. 25–26. ISBN 9989-624-46-1. На |first= му недостасува |last= (help)