Ал-Фарук Амину

Американски кошаркар

Ал-Фарук Ажиеде Амину (21 септември 1990 во Атланта) — нигериско-американски професионален кошаркар кој настапува за екипата на Портланд Трејлблејзерс од НБА и за кошаркарската репрезентација на Нигерија.

Ал-Фарук Амину
Амину во дресот Њу Орлеанс во 2013
Амину во дресот Њу Орлеанс во 2013
ПозицијаКрило
Висина2,06 м
Тежина100 кг
ЛигаНБА
ЕкипаПортланд Портланд Т. Блејзерс
Број8
Роден21 септември 1990 (1990-09-21) (31 г.)
Атланта, Џорџија, САД
НационалностСАД САД
Нигерија Нигерија
ФакултетВејк Форест
Драфт2010 / Рунда: 1 / Пик: 8-ми overall
Избран од Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс
Проф. кариера2010–
Клубови
2010–2011Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс
2011-2013Њу Орлеанс Хорнетс Њу Орлеанс Хорнетс
2013-2014Њу Орлеанс Њу Орлеанс Пеликанс
2014-2015Далас Далас Маверикс
2015-Портланд Портланд Т. Блејзерс
Репрезентација
Инфо од: 11.10.2017.

ЖивотописУреди

Амину е роден во Атланта, Џорџија, како дете на Абубакар и Анџирлик Амину. Неговиот брат, Аладе Амину е исто така професионален кошаркар.[1] Амину е од исламска вероисповед.[2]

КариераУреди

Амину бил одбран како осми пик на драфтот во 2010 од страна на Лос Анџелес Клиперс.[3] Во декември 2011 бил разменет во екипата на Њу Орлеанс Пеликанс каде останал три сезони и бил дел од почетната постава. Во јули 2014 потпишал едногодишен договор со Далас Маверикс,[4] но во Далас имал скромна минутажа. Во јули 2015 Амину потпишал четиригодишен договор со екипата Портланд Трејлблејзерс вреден 30 милиони долари.[5]

НБА статистикаУреди

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Бодови по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата

Регуларен делУреди

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2010–2011   Л.А. Клиперс 81 14 17.9 .394 .315 .773 3.3 .7 .7 .3 5.6
2011–2012   Њу Орлеанс 66 21 22.4 .411 .277 .754 4.7 1.0 .9 .5 6.0
2012–2013   Њу Орлеанс 76 71 27.2 .475 .211 .737 7.7 1.4 1.2 .7 7.3
2013–2014   Њу Орлеанс 80 65 25.6 .474 .271 .664 6.2 1.4 1.0 .5 7.2
2014–2015   Далас 74 3 18.5 .412 .274 .712 4.6 .8 .9 .8 5.6
2015–2016   Портланд 82 82 28.5 .416 .361 .737 6.1 1.7 .9 .6 10.2
2016–2017   Портланд 61 25 29.1 .392 .329 .706 7.4 1.6 1.0 .7 8.7
Кариера 520 481 24.1 .426 .323 .725 5.7 1.2 1.0 .6 7.2

РазигрувањеУреди

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2015   Далас 5 2 30.0 .548 .636 .789 7.2 1.2 2.0 1.6 11.2
2016   Портланд 11 11 33.8 .438 .400 .724 8.6 1.8 .7 .9 14.6
Кариера 16 13 32.6 .459 .432 .750 8.2 1.6 1.1 1.1 13.6

НаводиУреди

  1. Al-Farouq Aminu Bio Архивирано на 20 август 2012 г.. Wakeforestsports.com. Посетено на December 2, 2015.
  2. Freeman, Joe (July 30, 2015). „Trail Blazers' Al-Farouq Aminu savoring South African visit“. OregonLive.com. Посетено на 17 December 2015.
  3. Al-Farouq Aminu Declares for NBA Draft Архивирано на 8 декември 2015 г.. Wakeforestsports.com. Посетено на December 2, 2015.
  4. „Mavericks sign free agent Al-Farouq Aminu“. mavs.com. July 29, 2014. Посетено на July 29, 2014.
  5. „Trail Blazers Sign Forward Al-Farouq Aminu“. NBA.com. July 8, 2015. Посетено на July 13, 2015.

Надворешни врскиУреди