Алтенкремпе

Алтенкремпе (германски: Altenkrempe) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Алтенкремпе
Грб на Алтенкремпе
Алтенкремпе is located in Германија
Алтенкремпе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Источен Холштајн-Центар
Градоначалник Клаус Вајдеман
Основни податоци
Површина 36,64 км2
Надм. височина 3 м
Население 1.115 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23730
Повик. бр. 04561
Портал www.amt-ostholstein-
mitte.de
Местоположба на Алтенкремпе во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Координати 54°08′0″N 10°49′34″E / 54.13333° N; 10.82611° E / 54.13333; 10.82611Координати: 54°08′0″N 10°49′34″E / 54.13333° N; 10.82611° E / 54.13333; 10.82611

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)