Барнаул (руски: Барнау́л) е најголем град и административен центар во Алтајскиот крај, Русија, сместен на устието на реката Барнаулка во Об во Западносибирската Низина. Според пописот од 2010 во градот живееле  612,401 жители,[1] што го прави 21-ви најголем град во Русија и 4-ти најголем во Сибирскиот федерален округ.

Поглед на Барнаул од мостот на реката Об

Наводи уреди

  1. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.

Надворешни врски уреди