Александар Каљанин

руски хокеар

Александр Игоревич Каљанин (руски: Александр Игоревич Калянин 24 септември 1987 во Чељабинск - 7 септември 2011) — руски хокеар.

Александар Каљанин
Роден 24 септември 1987(1987-09-24)
Чељабинск, СССР
Починал 7 септември 2011(2011-09-07) (возр. 23)
Јарослављ, Русија
Екипа во KHL ХК Локомотив Јарослављ
НХЛ-селекција не
Играчка кариера 2005–2011

Загинал во авионска несреќа во 2011 година.

Поврзано уреди