Александар Васјонов

Александaр Васјонов (роден на 22 април 1988 во Јарослављ - 7 септември 2011) беше руски хокеар.

Александар Васјонов
Роден април 22, 1988(1988-04-22)
Јарослављ, СССР
Починал септември 7, 2011(2011-09-07) (возр. 23)
Јарослављ, Русија
Позиција десно крило
Shoots десна
Played for ХК Локомотив Јарослав (RSL)/(KHL)
Lowell Devils (AHL)
New Jersey Devils
Национален тим  Русија
Драфт 58, 2006
New Jersey Devils
Кариера 2005–2011
Александар Васјонов
Медали
Натпреварувач за  Русија
Ice hockey
World Junior Championships
Сребрен медал – второ место 2007 Sweden

Починал во авионска несреќа во 2011 година.

ПоврзаноУреди