Алакати (Кривци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Алакати

Карта

Местоположба 41°32′38″N 20°31′38″E / 41.54389° СГШ; 20.52722° ИГД / 41.54389; 20.52722
Основни податоци
Место Кривци
Општина Дебар
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Алакатиархеолошко наоѓалиште во дебарското село Кривци. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 1 км јужно од селото, на десниот брег на поројната река Алакат, на десната страна на селскиот пат, каде во приватна нива, која е на блага падина, се откриени гробови градени од камени плочи - тип циста.[1]

Поврзано

уреди
  • Ограѓе — некропола од римско време и средновековна црква;
  • Опре — средновековна некропола;

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069