Акош Елек (роден на 21 јули 1988) — унгарски фудбалер кој во моментов игра за МОЛ Види ФК во Немзети Бајноксаг 1..

Акош Елек

Клупска кариера

уреди

Казинбарцика

уреди

Елек ја започнал својата кариера во СК Казинбарцика во 2005 година. Тимот играше во Втората дивизија на Унгарија. Тој го постигнал неговиот единствен гол против Мако ФК.

Видеотон ФК

уреди

Во 2008 година Елек потпишал договор со Видеотон ФК. Тој го одиграл својот прв натпревар против Сиофок на 26 јули 2006 година. Во 2010-11 година Немзети Бајнокбаг I Елек ја освоил Унгарската лига со својот клуб.

Диосѓер

уреди

На 25 јули 2012 година Елек бил потпишан од клубот Диосѓер во Унгарската лига.[1]

Чангчун Јатаи

уреди

На 18 јануари 2015 година, Елек потпишал двегодишен договор со Чангчун Јатаи.[2]

Каират

уреди

На 8 март 2017 година, Каират го објавил потпишувањето на Елек со двегодишен договор, со можност за дополнителна трета година.[3]

МОЛ Види

уреди

На 8 јануари 2019 година, Елек се вратил во Мол Види ФК.[4]

Меѓународна кариера

уреди
 
Елек игра за Унгарија против Полска

Како постојан член на неговиот клуб во Видеотон Елек  бил поканет да се приклучи на унгарскиот репрезентација од унгарскиот тренер Сендор Егервари . Елек го постигнал својот прв меѓународен гол против Исланд на стадионот Пушкаш Ференц. Натпреварот заврши 4-0.[5]

Елек бил избран за играч во Унгарскиот Еуро тим во 2016 година.[6]

Тој играл на последниот натпревар од групата која завршила со 3: 3 против Португалија во Парк Олимпик Лион , Лион, на 22 јуни 2016 година.[7]

Статистика за кариера

уреди

Клуб

уреди
Appearances and goals by club, season and competition
Клуб Сезона Лига Национален Куп Лигашки Куп Континентно Друго Вкупно
Дивизија Наст Голови Наст Голови Наст Голови Наст Голови Наст Голови Наст Голови
Фехервар/Видеотон 2008–09 Немзети Бајноксаг 1 11 0 11 0
2009–10 28 5 2 0 30 5
2010–11 26 4 3 1 2 0 2 0 1 0 34 5
2011–12 13 1 1 0 1 0 2 1 17 2
Вкупно 78 10 6 1 3 0 4 1 1 0 97 12
Ескисехирспор(позајмица) 2011–12 Супер Лига 3 0 0 0 3 0
Диосѓер 2012–13 Немзети Бајноксаг 1 27 1 2 0 0 0 29 1
2013–14 25 3 8 1 2 0 35 4
2014–15 15 1 1 0 1 0 5 1 22 2
Вкупно 67 5 11 1 3 0 5 1 - - 86 7
Чангчун Јатаи 2015 Кинеска Супер 28 2 28 2
Диосѓер 2015–16 Немзети Бајноксаг 1 11 4 0 0 11 4
2016–17 18 1 2 0 20 1
Вкупно 29 5 2 0 - - - - - - 31 5
Каират 2017 Казахстан Премиер Лига 28 0 3 0 4 0 0 0 35 0
2018 22 1 0 0 5 0 1 0 28 1
Вкупно 50 1 3 0 - - 9 0 1 0 63 1
Кариера Вкупно 255 23 22 2 6 0 18 2 2 0 303 27

Интернационално

уреди
Репрезентација Сезона Настапи Голови
Унгарија 2010 година 7 0
2011 година 10 1
2012 7 0
2013 5 0
2014 3 0
2015 6 0
2016 година 5 0
2017 3 0
2018 3 0
Вкупно 49 1

Статистички прецизен од натпреварот одигран 6 јуни 2018 година [8]

Интернационални голови

уреди
Резултатите и резултатите прво ги наведоа целите на Унгарија
Гол   Датум   Место Противник
Краен Резултат
Тип На Натпревар
1 10 август 2011 година Стадион Пушкаш Ференц , Будимпешта    Исланд   4-0 Пријателски

Почести

уреди
 • Видеотон
  • Моникомп Лига(1): 2010-11
 • Диосѓер
  • Маѓар Лигакупа (1): 2013-14

Поединечно

уреди
 • Видеотон
  • Немзети Спортскиот тим на сезоната (4): 2009-10 , 2010-11 Есенска сезона , 2010-11 , 2014-15 Есенска сезона

Наводи

уреди
 1. „Elek Ákos Diósgyőrben folytatja. A két klub vezetői ma délután állapodtak meg a középpályás átigazolásáról“. Official Website of Videoton. 25 July 2012.
 2. „Kína: Elek Ákos két évre aláírt a Csangcsun Jatajhoz“. Nemzeti Sport. 18 January 2015.
 3. „Официально: Акош Элэк – игрок Кайрата“ (руски). FC Kairat. 8 March 2017. Архивирано од изворникот на 2017-03-08. Посетено на 8 March 2017.
 4. „Elek Ákos a MOL Vidi FC játékosa!“ (унгарски). MOL Vidi FC. 8 January 2019. Посетено на 9 January 2019.
 5. „Hungary 4-0 Iceland“. UEFA. 10 August 2011.
 6. „Hungary on the offensive with EURO squad“. UEFA.com. 31 May 2016. Посетено на 31 May 2016.
 7. „UEFA Euro 2016: Hungary 3–3 Portugal“. UEFA.com.
 8. „Ákos Elek“. Посетено на 14 September 2017.

Надворешни врски

уреди