Агтелек (што значи "стар заговор" на унгарски ) е село во регионот Боршод-Абауј-Земплен , Унгарија. Тоа е познато по огромниот сталактит пештери [1] на околниот пештерски систем Baradla-Domica, дел од УНЕСКО за светско културно наследство на Агтелек словачки карстот .

Агтелек
Агтелек во Унгарија
Агтелек
Aggtelek
Location of Aggtelek
Coordinates: 48°28′00″N 20°30′06″E / 48.46666°N 20.50165°E / 48.46666; 20.50165Coordinates: 48°28′00″N 20°30′06″E / 48.46666°N 20.50165°E / 48.46666; 20.50165
Држава  Унгарија
Држава Боршод-Абауј-Земплен
Област
 • Вкупно 43.81 км2 (16.92 sq mi)
Популација 
(2001)
 • Вкупно 628
 • Густина 14.33/км2 (37.1/sq mi)
Време зона UTC+1 (CET)
 • Лето (DST) UTC+2 (CEST)
Поштенски број
3759
Повикувачки број 48
Селото Агтелек

Локација

уреди

Агтелек се наоѓа на 50 50 kм (31 ми) 50 kм (31 ми) 50 kм (31 ми) 50 kм (31 ми) северозападно од седиштето на пегионот Мишколц , во близина на границата со Словачка .

Историја

уреди

Познато е дека селото Агтелек првпат било идентификувано во 1295 година, кога било наречено како Огогтелек . Следејќи ја монголската инвазија на Унгарија во текот на 13 век, тоа останало напуштено многу години.

Во 1858 година, пожарот го уништил селото. За време на Втората светска војна, Источниот фронт поминал блиску, предизвикувајќи понатамошна штета.

 
Сталагмит во пештерата Барадла , Јосвафо .

Национален парк Агтелек

уреди

Главна статија: Национален парк Агтелек

Долгата турнеја на пештерата Барадле е седум километарска прошетка низ главниот дел од сталактитската пештера; пократки патувања се достапни за непланирани туристички посети во различни делови на пештерскиот систем. Целата пештера е близу 24 километри, од кои 5,6 километри се под Словачка. Просечната висина на пештерата е 8 метри и просечната ширина 10 метри. Пештерата наречена сала за великани е долга 125 метри, ширина 55 метри и висока 30 метри, правејќи ја пештерата една од најспектакуларните туристички атракции во светот - иако е една од најмалку познатите и најмалку посетена.

Галерија на слики

уреди

Наводи

уреди
  1.   Wood, James, уред. (1907). „Agtelek“ . Енциклопедија „Нутал“. Лондон и Њујорк: Фредерик Ворн.

Надворешни врски

уреди