Џузепе Берто (италијански: Giuseppe Berto) - (27 ноември 1896, Мољано Венето3 август 1961, Рим) — италијански писател и новинар[1][2][3].

Џузепе Берто
Giuseppe Berto
Роден(а)27 декември 1914(1914-12-27)
Мољано Венето, Италија
Починал(а)1 ноември 1978(1978-11-01) (возр. 63)
Рим, Италија
ЗанимањеПисател
сценарист

Тој е најпознат по своите романи „Небото е црвено“ и „Темното зло“[4].

Избрани дела

уреди
 • Небото е црвено , роман, 1947[5].
 • Делата на Бога и другите раскази , раскази, 1951
 • Бриганд, роман, 1951
 • Темното зло , роман, 1964
 • Смешна работа, роман, 1966
 • Анонимен венецијански, роман, 1971
 • Страста според нас, драмски текст, 1972
 • Ла Глорија, роман, 1978 година

Избрана филмографија

уреди
 • Елеонора Дузе (филм), 1947
 • Твојата жена (филм), 1954
 • Скитниците (филм),1956[6].

Наводи

уреди

Насворешни врски

уреди