Дел од темата

ИсламИсторија на исламот

Верувања и обичаи

Божје единство
Вероисповед
МолитваПост
АџилакДобротворност

Главни дејци

Мухамед
АлиАбу Бакр
Дружината на Мухамед
Семејството на Мухамед
Исламски пророци

Текстови и Закони

КуранХадисШеријат
Исламско правоТеологија
Мухамедовите биографии

Гранки на исламот

СунизамШиизамСуфизам

Социополитички аспекти

АкадемциФилозофија
УметностНауки
АрхитектураГрадови
КалендарПразници
Жените во исламотВодачи
ПолитикаЏихадЛиберализам

Поврзано

Исламски лексикон
Индекс на статии за исламот

Џемат (арап. جماعة, турски: cemaât - општество, заедница) — основната и најмалата организациска единица на припадниците на исламската вероисповед.[1] Преку џематот муслиманите ги остваруваат основните верски права, обврски и вршат различни активности. Како по правило, џематот се состои од група од најмалку 100 муслимански домаќинства[1] кои живеат во едно подрачје и се меѓусебно поврзани во извршувањето на заедничките исламски должности. При извршувањето на исламската молитва (намаз), џематот се состои од најмалку две лица.[2]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „DŽEMAT“. mesihat.org. Архивирано од изворникот на 3. 3. 2020. Посетено на 3. 3. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  2. „Da li dva čovjeka čine džemat?“. islamskazajednica.ba. 3. 7. 2015. Архивирано од изворникот на 28. 2. 2020. Посетено на 3. 3. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)