Џамија Пертевнијал Султан

Џамијата Пертевнијал Султан (турски: Pertevniyal Valide Sultan Cami) е џамија која се наоѓа во Фатих, Истанбул, Турција.

Џамија Пертевнијал Султан
Pertevniyal Valide Sultan Cami
Џамијата Пертевнивел Султан
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°00′36″N 28°57′11″E / 41.01000° СГШ; 28.95306° ИГД / 41.01000; 28.95306
Припадностислам
ЕпархијаТофан
Осветен1869
Архитектонски опис
Архитект(и)Монтани
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилРококо
Завршен1871

Оваа џамија се смета за една од последните џамии кои биле изградени за време на Отоманското Царство. Оваа џамија била изградена од страна на италијанскиот архитект Монтани во 1869 година и била завршена во 1871 година во чест на сопругата на Султан Махмуд II, Пертевнивел[1]

При изградбата на џамијата биле употребени различни стилови и тоа од исламската архитектура, маварска, готската.

Наводи

уреди
  1. „Pertevniyal Valide Sultan Mosque Complex“. Discover Islamic Art. Посетено на 2008-01-26.