Џамија Ибн Тулун (арапски:مسجد أحمد بن طولون‎) е муслимански храм кој се наоѓа во Каиро, Египет. Џамијата била градена во времето на Ахмед Ибн Тулун, и се смета дека таа била изградена во 879 година. Џамијата била рестарврирана неколкупати. Така во 1177 година во времето на Бадр Ал-Џамаили, во 1296 година од султан Лаџин, како и во 2004 година.

Џамија Ибн Тулун
مسجد أحمد بن طولون
Основни податоци
МестоКаиро, Египет
Координати30°01′44″N 31°14′58″E / 30.02889° СГШ; 31.24944° ИГД / 30.02889; 31.24944
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Материјалитула[1]

Наводи

уреди
  1. Verde, Tom (2012). „The Point of the Arch“. Saudi Aramco World. том 63 no. 3. Aramco Services Company. стр. 34–43. Посетено на 11 December 2018.