Ќе се вратат штрковите

Ќе се вратат штрковите (српски: Вратиће се роде) е српска телевизиска серија во копродукција со „Кобрафилм“, „Адреналин“ и телевизија „Б92“.

Ќе се вратат штрковите (Vratiće se rode)
Податотека:Header-cut.jpg
Лого
Создадена одДраган Бјелогрлиќ
Горан Бјелогрлиќ
Бранимир Брстина
УлогиДраган Бјелогрлиќ
Никола Ѓуричко
Срѓан Тодоровиќ
Земја на потекло Србија
Бр. на епизоди25
Продукција
Извршен продуцент(и)Драган Бјелогрлиќ
Горан Бјелогрлиќ
Анета Ивановиќ
Светлана Дринјаковиќ
Времетраење45 minutes
Прикажување
Првична мрежа Србија B92
Македонија Македонија А1
Сликов форматВисока дефиниција (HDTV)
Првично прикажување9 ноември, 2007

Серијата се состои од 25 епизоди, секоја со времетраење по 45 минути. Во споредба со други српски серии, се разликува по обемот, бројот на глумци и техниката на снимање. Режијата е на Горан Гаиќ, а сценарист Никола Пејаковиќ. Серијата е снимана на локации во Белград и селото Баранда.

Во Србија, серијата се емитува на телевизијата Б92 во секој петок во 21:00, во Црна Гора на Тв Ин, во Хрватска се емитува на Нова тв, во БиХ на РТРС и ФТВ, а во Македонија на А1 телевизија, секој понеделник во 20:30.

Надворешни врски Уреди