Јордан Трајков Петровски ( 1925 во Ќустендил13 ноември 1944 во Скопје) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Јордан Петровски
Роден 1925 година
Ќустендил, Царство Бугарија
Починал 13 ноември 1944(1944-11-13) (возр. 18–19)
Скопје, Македонија

Животопис уреди

Израснал во сиромашно работничко семејство. Неговите родители, по потекло Македонци од Ќустендил се преселиле во Куманово, каде го продолжил натамошното образование во кумановската гимназија. Се дружел и соработувал со напредната средношколска младина, под чие влијание станал голем симпатизер на НОВ. Во јули 1944 година со група напредни младинци заминал во НОВ и станал борец на Третата македонска ударна бригада. Бил распореден за пушкомитралезец во вториот баталјон. Учествувал во борбите во близина на Табановце, Ристовац и на други места. Бил учесник во борбите против Германците и балистите во околината на Треска и за ослободувањето на Велес. На 13 ноември 1944 година храбро загинал, во уличните борби за ослободувањето на Скопје.[1]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 233–234. На |first= му недостасува |last= (help)