Јован Павле II

(Пренасочено од Јован Павле Втори)

Јован Павле II (латински: Ioannes Paulus PP. II), роден како Карол Јузеф Војтила (полски: Karol Józef Wojtyła) — 264. папа на римокатоличката црква и владетел на Ватикан во текот на 27 години[1]. Неговото папство е второ по должина по она на Папата Пиј IX кое траело 32 години. Тој бил прв папа од Полска и по 455 години, првиот папа кој не потекнува од Италија.

Јован Павле II
Јован Павле II на 12 август 1993 во САД
Папа од 16 октомври 1978
Папа до 2 април 2005
Претходник Папа Јован Павле I
Наследник Бенедикт XVI
Роден 18 мај 1920
Вадовице, Полска
Починал 2 април 2005 на 85 години
Ватикан

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди