Јеншепинг (округ)

округ во Шведска

Јеншепинг (шведски: Jönköpings län) — округ (län) во јужниот дел на Шведска. Се граничи со окрузите Халанд, Вестра Јеталанд, Естерјетланд, Калмар и Крунуберг. Административен центар е градот Јеншепинг.

Јеншепинг
Jönköpings län
Округ
Грб на ЈеншепингЛого на Јеншепинг
 
ЗемјаШведска
Админ. центарЈеншепинг
Управа
 • УправникМино Ахтарзанд
 • СоветОкружен совет на Јеншепинг
Површина
 • Вкупна10.475 км2 (4,044 ми2)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно337.013
 • Густина32/км2 (83/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДП (ном.)79.761 милиони круни (2004)
БДП/жит243.000 круни
NUTSSE211
Расмус мелница Ротл

Покраини

уреди

Историските покраини во Шведска немаат административно и политичко значење. Округот Јеншепинг е сместен во северниот дел на покраината Смоланд. Во 1999 кон округот се придодадени и општините Хабу и Мулше, кои ѝ припаѓат на покраината Вестрерјетланд

Управа

уреди

Пред неговото осамостојување во 1687, округот Јеншепинг повремено се припојувал кон округот Крунуберг.

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник.

Политика

уреди

Окружниот совет на Јеншепинг (Landstinget i Jönköpings län) е надлежен за здравството и јавниот превоз.

Општини

уреди
 
 1. Анеби
 2. Вагерид
 3. Вернаму
 4. Ветланда
 5. Гиславед
 1. Гноше
 2. Екше
 3. Јеншепинг
 4. Мулше
 5. Несше
 1. Севше
 2. Транос
 3. Хабу

Наводи

уреди
 1. „Квартал 1 2011“. Централна статистичка служба. (шведски)

Надворешни врски

уреди

57°45′N 14°12′E / 57.75° СГШ; 14.2° ИГД / 57.75; 14.2