Халанд (шведски: Hallands län)округ (län) на западното крајбрежје на Шведска. Територијата приближно се совпаѓа со културно-историската покраина Халанд. Административен центар е Халмстад.

Халанд
Hallands län
Округ
Грб на ХаландЛого на Халанд
 
ЗемјаШведска
Админ. центарХалмстад
Управа
 • УправникЛарс-Ерик Левден
 • СоветОкружен совет на Халанд
Површина
 • Вкупна5.454 км2 (2,106 ми2)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно299.606
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДП (ном.)61.339 милиони круни (2004)
БДП/жит221.000 круни
NUTSSE231

Се граничи со окрузите Вестра Јеталанд, Јеншепинг, Крунуберг, Сконе и заливот Категат.

Покраина

уреди

Историската покраина Халанд ги има речиси истите граници како денешниот округ, освен дел од општината Хилте, која ѝ припаѓа на покраината Смоланд.

Управа

уреди

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник.

Окружниот совет на Халанд (Landstinget Halland) е задолжен за здравството и јавниот превоз.

Општини

уреди
 

Населени места

уреди

Еве ги петте најголеми населени места во округот Халанд:[2]

бр. Место Население
1 Халмстад 55.688
2 Варберг 26.041
3 Фалкенберг 18.972
4 Кунгсбака 17.784
5 Онсала 11.375

Наводи

уреди
  1. „Квартал 1 2011“. Централна статистичка служба. (шведски)
  2. Централна статистичка служба, 2005

Надворешни врски

уреди

56°43′00″N 12°49′16″E / 56.716566° СГШ; 12.821045° ИГД / 56.716566; 12.821045