Јазирци (Љуботен)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Јазирци

Карта

Местоположба 42°05′12″N 21°27′30″E / 42.08667° СГШ; 21.45833° ИГД / 42.08667; 21.45833Координати: 42°05′12″N 21°27′30″E / 42.08667° СГШ; 21.45833° ИГД / 42.08667; 21.45833
Основни податоци
Место Љуботен
Општина Бутел
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Јазирциархеолошко наоѓалиште кај скопското село Љуботен, Општина Бутел. Претставува осамен наод од римско време.

Во непосредната близина на селото, во 1957 г. е откриена надгробна стела со латински натпис. Се чува во лапидариумот на Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано уреди

  • Црква — осамен наод од доцноантичко време

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 377. ISBN 9989-649-28-6.