Јадранка Недева

македонска каратистка

Јадранка Недева (28 јануари 1980 во Скопје) — македонска каратистка.[1]

Јадранка Недева
Родена 28 јануари 1980(1980-01-28)(44 г.)
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонка
Занимање каратистка

Животопис уреди

Репрезентативец на Македонија во традициоално карате (1993), повеќекратен државен шампион на Македонија и учесник на балкански, европски и светски првенства; освојувач на 3 бронзени медали на европски првенства за сениори, избрана е меѓу најдобрите 8 каратисти во светот (2003).

Наводи уреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Недева“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 1039. Text "series " ignored (help)