UTC+09:30

(Пренасочено од UTC+9:30)

UTC+09:30часовен појас со отстапување од +10:30 часа од UTC. Ова време се користи во:[1]

UTC+09:30
часовен појас
Часовниот појас на карта на светот
Отстапување од UTC
UTCUTC+09:30
Тековно време
12:26, 14 јуни 2024 UTC+09:30 [поднови]
Средишен меридијан
142,5° ИГД
ДВ-група
I*
Време во Австралија
  UTC+8
  UTC+9:30 / DST: UTC+10:30
  UTC+10
  UTC+10 / DST: UTC+11

Како стандардно време (преку целата година)

уреди

Поважни градови: Дарвин

Океанија

уреди

Како стандардно време (зима на јужната полутопка)

уреди

Поважни градови: Аделаида, Броукен Хил

Океанија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. UTC+9:30. 24TimeZones. посет. 9 мај 2021 г.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Australia's Main Time Zones“. Timeanddate.com. Посетено на 29 декември 2011.