Xbox е конзола за видеоигри од шестата генерација произведена од Microsoft. Издаден е на 15 ноември 2001 година во Северна Америка, 22 февруари 2002 во Јапонија и на 14 март 2002 во Австралија и Европа, и е претходникот на Xbox 360. Оваа конзола е првиот чекор на Microsoft во пазарот на играчки конзоли, а негови соперници беа PlayStation 2 од Sony, Dreamcast од Sega и GameCube од Nintendo. Вградената услуга Xbox Live им дозволува на играчите да играат на семрежјето.[4]

Xbox
ПроизводителMicrosoft
Семејство на
производот
Xbox
ВидКонзола за видеоигри
ГенерацијаШеста генерација
Продажна достапностСА 15 ноември 2001
ЈАП 22 февруари 2002
PAL 14 март 2002
ПовлеченЈАП 2006
ЕВР 2007
СА 2008
Продадениповеќе од 24 милиони (до 10 мај 2006)[1]
МедиумиДВД, ЦД
Оперативен системСопствен ОС заснован на архитектурата на Windows NT и Windows XP (преку Xbox LIVE)
ЦПЕПрилагоден процесор Intel Pentium III „Coppermine“ на 733 MHz
Складирање8 или 10 GB внатрешен хард драјв (и двата форматирани на 8 GB), мемориска картичка од 8 MB
ППП64 MB DDR SDRAM на 200 MHz
Графика233 MHz nVidia NV2A
Управувачи4 управувачки порти Xbox (неслободен УСБ посредник)
Поврзување100Mbit Етернет
Семрежни услугиXbox Live
Најпродавана играHalo 2, 8 милиони (до 9 мај 2006)[2][3]
НаследникXbox 360

Xbox престана да се произведува на крајот на 2006 година, иако последната игра за Xbox, Madden NFL 09, беше издадена во август 2008. Поддршката за Xbox конзоли без гаранција заврши на 2 март 2009 година; не се извршуваат поправки под гаранција, а фалични конзоли се заменуваат со Xbox 360. Поддршката за Xbox Live заврши на 15 април 2010 година.[4]

Наводи уреди

  1. „Gamers Catch Their Breath as Xbox 360 and Xbox Live Reinvent Next-Generation Gaming“. Microsoft. 2006-05-10. Посетено на 2009-03-30.
  2. Морис, Крис (2006-05-09). „Grand Theft Auto, Halo 3 headed to Xbox 360“. CNN. Посетено на 2008-07-16.
  3. Ешер Моузез (2007-08-30). „Prepare for all-out war“. The Sydney Morning Herald. Посетено на 2008-07-16. Combined, the first two Halo games have notched up sales of more than 14.5 million copies so far, about 8 million of which can be attributed to Halo 2, which is the best-selling first-generation Xbox game worldwide.
  4. 4,0 4,1 „Xbox Press : A Letter from Marc Whitten: Discontinuation of Xbox LIVE for Original Xbox Games“. Архивирано од изворникот на 2010-02-09. Посетено на 2010-07-10.

Надворешни врски уреди