PlayStation 2

PlayStation 2 (официјална кратенка: PS2) е конзола за видеоигри од шестата генерација произведена од Sony. PlayStation 2 е наследник на PlayStation, а претходник на PlayStation 3, што го прави дел од серијалот на конзоли PlayStation. Неговата изработка беше најавена во март 1999 година, а објавен беше една година подоцна во Јапонија. Главните соперници му се Dreamcast од Sega, Xbox од Microsoft и GameCube од Nintendo.

PlayStation 2
Официјално лого на PlayStation 2
Првичниот дизајн на PlayStation 2
Првичниот дизајн и логото на PlayStation 2.
ПроизводителSony Computer Entertainment
Семејство на
производот
PlayStation
ВидКонзола за видеоигри
ГенерацијаШеста генерација (128-битна ера)
Продажна достапностЈАП 2000
СА 2000
ЕВР 2000
ПовлеченЈАП 2012
ЕВР 2013
СА 2013
ПродадениБарем 143,8 милиони (до 31 март 2010) [1][2]
МедиумиДВД, ЦД
ЦПЕ64-битен[3][4]Emotion Engine" на 294,912 MHz (првично), 299 MHz (понови модели)
Складирање
ГрафикаGraphics Synthesizer“ на 147,456 MHz
УправувачиDualShock 2
Поврзување100 Mbit Етернет/модем (бара адаптер за моделите SCPH-10000-50000), 2 × USB 1.1, 1 × IEEE 1394
Семрежни услугиDNAS
Најпродавана играGrand Theft Auto: San Andreas: 17,33 милиони копии (до февруари 2009)[5]
Обратна
соодветност
PlayStation
ПретходникPlayStation
НаследникPlayStation 3

PS2 е најпродаваната конзола до сега, со преку 140 милиони продадени парчиња до 30 септември 2009.[1] Кон крајот на 2009 година, бидејќи софтверските компании прават нови игри и конзолата сè уште се продава одлично речиси цела деката по нејзиното излегување, Sony изјави дека производството на PlayStation 2 ќе продолжи додека не престанат побарувањата.[6]

Технички одлики

уреди

Одликите на конзолата PlayStation 2 се следниве:

 
ЦПЕ „Emotion Engine
 
ГПЕ „Graphics Synthesizer
 
Graphics Synthesizer како на SCPH39000.

Наводи

уреди

{{|2}}

Надворешни врски

уреди


  1. 1,0 1,1 „SONY COMPUTER ENTERTAINMENT ASIA STARTS ITS PLAYSTATION® BUSINESS IN REPUBLIC OF INDONESIA“. SCEI. 2010-01-08. Архивирано од изворникот на 2011-07-03. Посетено на 2010-02-13.
  2. „PlayStation®2 Worldwide Hardware Unit Sales“. SCEI. 2010-04-01. Архивирано од изворникот на 2013-09-21. Посетено на 2010-05-16.
  3. 3,0 3,1 Џон Л. Хенеси и Дејвид А. Патерсон. "Computer Architecture: A Quantitative Approach, Third Edition". ISBN 1-55860-724-2
  4. 4,0 4,1 Кит Дифендорф. "Sony's Emotionally Charged Chip". Microprocessor Report, том 13, број 5, 19 април 1999. Microdesign Resources.
  5. Guinness World Records 2009 Gamer's Edition. стр. 108–109. ISBN 1904994459 Проверете ја вредноста |isbn=: checksum (help). GTA: San Andreas is the best-selling PlayStation 2 game of all time, with a massive 17.33 million copies sold.
  6. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-04-23. Посетено на 2010-07-09.