NGC 969леќеста галаксија во соѕвездието Триаголник, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 969 се споменува и како UGC 2039, MCG 5-7-8, CGCG 505-10.

NGC 969

{{{опис}}}

Соѕвездие Триаголник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 34 м 8 с
Деклинација + 32° 56' 47"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 22 ноември 1827
Други ознаки UGC 2039, MCG 5-7-8, CGCG 505-10

Откривање уреди

Објектот е откриен на 22 ноември 1827 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 969 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] NGC 969 има привидни димензии од 1,7' х 1'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 34 м 8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 32° 56' 47".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 3°.[2]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 969 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9781. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 93; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2328. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1301.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски уреди