NGC 959спирална галаксија во соѕвездието Триаголник, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 959 се споменува и како UGC 2002, MCG 6-6-51, CGCG 523-55, KUG 0229+352, IRAS 02293+3516.

NGC 959

{{{опис}}}

Соѕвездие Триаголник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 32 м 24 с
Деклинација + 35° 29' 42"
Положбен агол 65°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sd
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 1,4'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 9 ноември 1876
Други ознаки UGC 2002, MCG 6-6-51, CGCG 523-55, KUG 0229+352, IRAS 02293+3516

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 9 ноември 1876 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 959 е од видот Sd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 959 има привидни димензии од 2,3' х 1,4'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 32 м 24 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 35° 29' 42".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 65°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 959 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9665. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 93; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2331. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 407.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди