NGC 934елиптична галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 934 се споменува и како UGC 1926, MCG 0-7-16, CGCG 388-17, NPM1G -00.0092.

NGC 934

{{{опис}}}

Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 27 м 32,9 с
Деклинација - 0° 14' 39"
Положбен агол 130°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,9'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 1877
Други ознаки UGC 1926, MCG 0-7-16, CGCG 388-17, NPM1G -00.0092

Откривање

уреди

Телото е откриено во 1877 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 934 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 934 има привидни димензии од 1,3' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 27 м 32,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 0° 14' 39".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 130°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 934 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9352. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 220; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4691. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1283.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

уреди