NGC 927спирална галаксија во соѕвездието Овен, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 927 се споменува и како UGC 1908, MCG 2-7-9, MK 593, CGCG 439-9, IRAS 02239+1155.

NGC 927

{{{опис}}}

Соѕвездие Овен
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 26 м 37,3 с
Деклинација + 12° 9' 19"
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 1,2'
Историја
Откривач Јохан Пализа
Откриена 18 јануари 1885
Други ознаки UGC 1908, MCG 2-7-9, MK 593, CGCG 439-9, IRAS 02239+1155

Откривање

уреди

Телото е откриено на 18 јануари 1885 година од страна на Јохан Пализа, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 12 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 927 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] NGC 927 има привидни димензии од 1,2' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 26 м 37,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 12° 9' 19".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 927 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9292. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 175; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 635. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1300.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди