NGC 7299спирална галаксија во соѕвездието Жерав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 7299


Соѕвездие Жерав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 31 м 33 с
Деклинација -37° 48' 35""
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,7'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 1 септември 1834
Други ознаки ESO 345-19, MCG -6-49-8, AM 2228-380

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7299 се споменува и како ESO 345-19, MCG -6-49-8, AM 2228-380.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1 септември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7299 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 7299 има привидни димензии од 0,7' х 0,7'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 31 м 33 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -37° 48' 35"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 7299 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 69060. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 384; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7997. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди