NGC 7040спирална галаксија во соѕвездието Ждребе, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 7040 {{{опис}}}
Соѕвездие Ждребе
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 13 м 16,5 с
Деклинација +8° 51' 54""
Положбен агол 150°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,8'
Историја
Откривач Марк Харингтон
Откриена 18 август 1882
Други ознаки UGC 11701, MCG 1-54-4, CGCG 401-8, IRAS 21108+0839

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7040 се споменува и како UGC 11701, MCG 1-54-4, CGCG 401-8, IRAS 21108+0839.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 18 август 1882 година од страна на Марк Харингтон, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 12,5 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7040 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 7040 има привидни димензии од 0,9' х 0,8'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 13 м 16,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +8° 51' 54"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 150°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 7040 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 66366. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 210; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1105. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 552.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди