NGC 7022спирална галаксија во соѕвездието Индијанец, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 7022


Соѕвездие Индијанец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 9 м 35,1 с
Деклинација -49° 18' 13""
Положбен агол 16°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,1'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 октомври 1834
Други ознаки ESO 235-65, FAIR 952

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7022 се споменува и како ESO 235-65, FAIR 952.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 2 октомври 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7022 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 7022 има привидни димензии од 1,5' х 1,1'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 9 м 35,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -49° 18' 13"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 16°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 7022 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 66224. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 412; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8429. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди