NGC 6729оддавно-отсјајна маглина во соѕвездието Јужна Круна, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 6729
{{{опис}}}
Соѕвездие Јужна Круна
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 1 м 55,3 с
Деклинација -36° 57' 28""
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавно-отсјајна маглина
Морфолошки вид EN+RN
Физички податоци
Привидни димензии 25' x 20'
Историја
Откривач Јохан Фридрих Јулиус Шмит
Откриена 15 јуни 1861
Други ознаки ESO 396-N*15

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6729 се споменува и како ESO 396-N*15.

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 15 јуни 1861 година од страна на Јохан Фридрих Јулиус Шмит, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 6,2 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6729 е од видот EN+RN.[1] NGC 6729 има привидни димензии од 25' х 20'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 1 м 55,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -36° 57' 28"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6729 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 379; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7421. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди