NGC 6666засега неутврден објект во соѕвездието Лира, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 6666


Соѕвездие Лира
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 34 м 44 с
Деклинација +33° 35' 18"
Податоци од набљудување
Вид на тело засега неутврден објект
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Едвард Свифт
Откриена 25 мај 1887

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 25 мај 1887 година од страна на Едвард Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6666 е од видот NF.[1]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 34 м 44 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +33° 35' 18".[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6666 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 117; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2628. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 148.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врскиУреди