NGC 6384спирална галаксија во соѕвездието Змијоносец, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 6384


Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 32 м 24,2 с
Деклинација +7° 3' 39""
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
10,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,1
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 6,2' x 4,1'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 10 јуни 1863
Други ознаки UGC 10891, MCG 1-45-1, CGCG 55-7, IRAS 17299+0705

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6384 се споменува и како UGC 10891, MCG 1-45-1, CGCG 55-7, IRAS 17299+0705.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 10 јуни 1863 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6384 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] NGC 6384 има привидни димензии од 6,2' х 4,1'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 32 м 24,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +7° 3' 39"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6384 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60459. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 203; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 426. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 780.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди