NGC 6357

оддавна маглина во соѕвездието Скорпија

NGC 6357 (наречена Јастог или Војна и Мир) — расеано ѕвездено јато со оддавна маглина во соѕвездието Скорпија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 6357
оддавна маглина
H II-подрачје
Слика на NGC 6357
Податоци од набљудување: епоха J2000
Ректасцензија17ч 24м[1]
Деклинација−34° 20′[1]
Оддалеченост~ 8000[2] сг
СоѕвездиеСкорпија[3]
ОзнакиВојна и Мир,[1] Јастог [4] Шарплес 11, RCW 131, Гам 66
Поврзано: Списоци на маглини

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6357 се споменува и како ESO 392-SC10, CED 142, Sh2-11.

Откривање

уреди

Телото е откриено на 8 јуни 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6357 е од видот EN+OCL.[5] NGC 6357 има привидни димензии од 25' х 25'.[6]

Астрономски податоци

уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 24 м 43,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 12' 5"".[7]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 6357 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 376; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7383. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 „SIMBAD Astronomical Database“. Results for NGC 6357. Посетено на 2007-05-03.
  2. Немиров, Р.; Бонел, Џ., уред. (21 ноември 2010). „Масивна ѕвезда во NGC 6357“. Астрономска слика на денот. НАСА. Посетено на 21 јуни. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help) (англиски)
  3. R. W. Sinnott, уред. (1988). The Complete New General Catalogue and Index Catalogue of Nebulae and Star Clusters by J. L. E. Dreyer. Sky Publishing Corporation and Cambridge University Press. ISBN 0-933346-51-4.
  4. https://www.theguardian.com/science/2013/feb/20/lobster-nebula-birthplace-stars-infrared
  5. Запис за NGC 6357 на НАСА (англиски)
  6. Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  7. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди