Месје 10

(Пренасочено од NGC 6254)

NGC 6254збиено ѕвездено јато во соѕвездието Змијоносец, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Месје 10

М 10 видена од телескопот Хабл; 3.5′
М 10 видена од телескопот Хабл; 3.5′

Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 57 м 8,9 с
Деклинација -4° 5' 56""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид VII
Привиден сјај
(видлив)
6,6
Физички податоци
Привидни димензии 20' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 29 мај 1764
Други ознаки M 10, GCL 49

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6254 се споменува и како M 10, GCL 49.

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 29 мај 1764 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6254 е од видот VII.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,6 m.[2] NGC 6254 има само една позната привидна димензија, која изнесува 20'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 57 м 8,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -4° 5' 56"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6254 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 247; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5059. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1083.

СликиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди