NGC 6195спирална галаксија во соѕвездието Херкул, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 6195
{{{опис}}}
Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 36 м 32,6 с
Деклинација +39° 1' 42""
Положбен агол 45°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,1'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 30 мај 1791
Други ознаки UGC 10469, MCG 7-34-118, CGCG 224-75, IRAS 16348+3907

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6195 се споменува и како UGC 10469, MCG 7-34-118, CGCG 224-75, IRAS 16348+3907.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 30 мај 1791 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6195 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 6195 има привидни димензии од 1,5' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 36 м 32,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +39° 1' 42"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 45°.[2]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 6195 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 58596. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 80; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3063. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 743.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски уреди