NGC 6188оддавно-отсјајна маглина во соѕвездието Олтар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 6188


Соѕвездие Олтар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 40 м 5 с
Деклинација -48° 39' 42""
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавно-отсјајна маглина
Морфолошки вид EN+RN
Физички податоци
Привидни димензии 20' x 12'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 15 април 1836
Други ознаки ESO 226-EN19

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6188 се споменува и како ESO 226-EN19.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 15 април 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6188 е од видот EN+RN.[1] NGC 6188 има привидни димензии од 20' х 12'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 40 м 5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -48° 39' 42"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6188 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 407; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8329. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди