NGC 6164оддавна маглина во соѕвездието Рамнило, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 6164


Соѕвездие Рамнило
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 33 м 41 с
Деклинација -48° 4' 46""
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,3'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 1 јули 1834
Други ознаки ESO 226-PN13, PK 336-0.1, ESO 226-EN12, AM 1630-475, np cond of WR neb

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6164 се споменува и како ESO 226-PN13, PK 336-0.1, ESO 226-EN12, AM 1630-475, np cond of WR neb.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1 јули 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6164 е од видот EN.[1] NGC 6164 има привидни димензии од 1' х 0,3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 33 м 41 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -48° 4' 46"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6164 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 407; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8329. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди