NGC 6101збиено ѕвездено јато во соѕвездието Рајска Птица, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 6101
NGC 6101
NGC 6101
Соѕвездие Рајска Птица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 25 м 48,6 с
Деклинација -72° 12' 4""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид X
Привиден сјај
(видлив)
9,2
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 1 јуни 1826
Други ознаки GCL 40, ESO 69-SC4

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6101 се споменува и како GCL 40, ESO 69-SC4.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1 јуни 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6101 е од видот X.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,2 m.[2] NGC 6101 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 25 м 48,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -72° 12' 4"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6101 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 454; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9282. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди