Месје 80

(Пренасочено од NGC 6093)

NGC 6093 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Скорпија, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Месје 80


Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 h 17 m 2,5 s
Деклинација -22° 58' 28""
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид II
Привиден сјај
(видлив)
7,3
Физички податоци
Привидни димензии 10' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 4 јануари 1781
Други ознаки M 80, GCL 39, ESO 516-SC11

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6093 се споменува и како M 80, GCL 39, ESO 516-SC11.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 4 јануари 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 3,3 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6093 е од видот II.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,3 mag.[2] NGC 6093 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 h 17 m 2,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -22° 58' 28"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6093 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 336; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6793. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1105.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди