NGC 6040Aспирална галаксија во соѕвездието Херкул, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 6040A
{{{опис}}}
Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 4 м 26,7 с
Деклинација +17° 45' 0"
Положбен агол 42°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,7'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 27 јуни 1870
Други ознаки UGC 10165, MCG 3-41-74, CGCG 108-96, Arp 122, VV 212, DRCG 34-67

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6040A се споменува и како UGC 10165, MCG 3-41-74, CGCG 108-96, Arp 122, VV 212, DRCG 34-67.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 27 јуни 1870 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6040A е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 6040A има привидни димензии од 1,3' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 4 м 26,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +17° 45' 0".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 42°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 6040A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 56932. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 155; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1507. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 83.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди