NGC 6025расеано ѕвездено јато во соѕвездието Јужен Триаголник, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 6025
{{{опис}}}
Соѕвездие Јужен Триаголник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 3 м 17,7 с
Деклинација -60° 25' 53""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Привиден сјај
(видлив)
5,1
Физички податоци
Привидни димензии 15' x ?'
Историја
Откривач Никола Луј де Лакај
Откриена 1751
Други ознаки OCL 939, ESO 136-SC14

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6025 се споменува и како OCL 939, ESO 136-SC14.

ОткривањеУреди

Телото е откриено во 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 0,5 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6025 е од видот II2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,1 m.[2] NGC 6025 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 3 м 17,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -60° 25' 53"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6025 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 432; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9036. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди