NGC 506ѕвезда во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 506

{{{опис}}}

Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 23 м 35,5 с
Деклинација + 33° 14' 38"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Физички податоци
Историја
Откривач Лоренс Парсонс
Откриена 7 ноември 1874

Откривање уреди

Објектот е откриен на 7 ноември 1874 година од страна на Лоренс Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 506 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 15,1 m.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 23 м 35,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 33° 14' 38".[3]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 506 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 91; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2296. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 30.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски уреди