Месје 53

(Пренасочено од NGC 5024)

NGC 5024збиено ѕвездено јато во соѕвездието Береникина Коса, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Месје 53
Топчест збир M53
Топчест збир M53
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 12 м 55,3 с
Деклинација +18° 10' 11""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид V
Привиден сјај
(видлив)
7,7
Физички податоци
Привидни димензии 13' x ?'
Историја
Откривач Јохан Елерт Боде
Откриена 3 февруари 1775
Други ознаки M 53, GCL 22

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5024 се споменува и како M 53, GCL 22.

Откривање

уреди

Телото е откриено на 3 февруари 1775 година од страна на Јохан Елерт Боде, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од cm.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5024 е од видот V.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,7 m.[2] NGC 5024 има само една позната привидна димензија, која изнесува 13'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 12 м 55,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +18° 10' 11"".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 5024 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 150; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1454. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 80.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди