NGC 4853елиптична галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4853
{{{опис}}}
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 58 м 35,4 с
Деклинација +27° 35' 45""
Положбен агол 81°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,7'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 13 април 1831
Други ознаки UGC 8092, MCG 5-31-48, CGCG 160-68, DRCG 27-43, IRAS 12561+2752, 2ZW 67, KUG 1256+278B

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4853 се споменува и како UGC 8092, MCG 5-31-48, CGCG 160-68, DRCG 27-43, IRAS 12561+2752, 2ZW 67, KUG 1256+278B.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 13 април 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4853 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 4853 има привидни димензии од 0,8' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 58 м 35,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +27° 35' 45"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 81°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 4853 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 44481. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 149; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1995. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1393.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди