NGC 460отворено ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 460


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 14 м 38 с
Деклинација - 73° 17' 30"
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL+EN
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Физички податоци
Привидни димензии 1' х '
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 11 април 1834
Други ознаки ESO 29-SC39, in SMC

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 460 се споменува и како ESO 29-SC39, in SMC .

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 11 април 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 460 е од видот OCL+EN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота m, додека површинскиот сјај изнесува m/лм2.[2] NGC 460 има привидни димензии од 1' х '.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 14 м 38 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 73° 17' 30".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 460 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 461; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9142.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди