NGC 4450спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 4450


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 175°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
10,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,9
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 5,4' x 4,1'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 14 март 1784
Други ознаки UGC 7594, MCG 3-32-48, CGCG 99-62, VCC 1110, IRAS 12259+1721

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4450 се споменува и како UGC 7594, MCG 3-32-48, CGCG 99-62, VCC 1110, IRAS 12259+1721.

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 14 март 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4450 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 4450 има привидни димензии од 5,4' х 4,1'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 175°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4450 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 41024. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 148; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1445. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1576.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4450 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди