NGC 4444 е спирална галаксија во соѕвездието Кентаур, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4444


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 119°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,5' x 2,3'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 15 март 1836
Други ознаки ESO 268-10, MCG -7-26-7, DCL 56, IRAS 12259-4259

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4444 се споменува и како ESO 268-10, MCG -7-26-7, DCL 56, IRAS 12259-4259.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 15 март 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4444 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 mag/arcmin2.[2] NGC 4444 има привидни димензии од 2,5' х 2,3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 119°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4444 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 41043. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 402; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7769. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4444 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • t

Надворешни врскиУреди