Месје 85

(Пренасочено од NGC 4382)

NGC 4382 е леќеста галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Месје 85


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
9,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 7,1' x 5,5'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 4 март 1781
Други ознаки M 85, UGC 7508, MCG 3-32-29, KCPG 334A, CGCG 99-45, VCC 798

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4382 се споменува и како M 85, UGC 7508, MCG 3-32-29, KCPG 334A, CGCG 99-45, VCC 798.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 4 март 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 3 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4382 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] NGC 4382 има привидни димензии од 7,1' х 5,5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 5°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4382 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40515. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 148; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1445. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1576.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за Месје 85 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди