NGC 4372 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Мува, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4372


Соѕвездие Мува
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид XII
Привиден сјај
(видлив)
7,2
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 30 април 1826
Други ознаки GCL 19, ESO 64-SC6

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4372 се споменува и како GCL 19, ESO 64-SC6.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 30 април 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4372 е од видот XII.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,2 mag.[2] NGC 4372 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4372 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 466; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9236. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4372 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди